Onsdag den 23/5

Nu börjar alla bli vana vid det senaste ”elevens val” och vet vad som förväntas. Alvar och Måns arbetade på med iPaden uppe hos 1:orna. Max övade med kören och fortsatte sjunga även resten av dagen till och från. Jacob bakade kladdkaka som han har packat ner i sin väska för att bjuda på där hemma.

Därefter var det gott med lite förmiddagsfika. Jacob och Johan hade hunnit med en hel del päron innan vi andra anslöt.

På rasten var det ett gäng elever som ville vara med när Alvar och jag kastade boll så vi lekte tillsammans en lång stund.

Eftersom Max kom ut på rast lagom till att de andra två skulle gå in så fick han välja om han ville vara ute en stund först eller komma in med oss andra. Han valde rast och stannade ute under tiden som Alvar och Jacob jobbade med munsagan. Därefter var det lådarbete för allihop.

På väg till klassrummet från matsalen mellanlandade vi en kort stund i sandlådan. Därefter avslutade vi dagen med musik. Samarbete och samspel stod på programmet.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *