Onsdag den 9/5

I morse började vi dagen med elevens val. Jacob bakade chokladbollar som han har med sig hem i väskan. Alvar jobbade uppe hos 1:orna med sina nya program på iPaden.

Med det härliga vädret var det extra skönt att gå ut på rast. Det blev bland annat bollek och kurragörmma.

Sen var det dags för lite bildarbete. Idag fick pojkarna välja olika former som de sedan skulle fylla med färg. Under tiden var Teta och jag iväg och träffade en pojke som ska börja på Tunaskolan till hösten.

Dagen avslutade vi med sång och spel ihop med Harry. Alla fick välja instrument som vi sedan spelade på både ihop och en i taget där vi lyssnade på varandra. Vi övade även samarbete genom att lämna en trumma mellan oss.

Nu är det ingen skola förrän på tisdag och då är det dags för vår klass att bada igen.

Trevlig ”helg”!

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *