Måndag den 7/5

På måndag (14/5) är det utvecklingsdag för personalen och vanliga fritids är stängt. Information har gått ut om detta via mail från Unikum så vi hoppas att alla vet om det och har tagit kontakt med Malin om de har omsorgsbehov.

Idag har vi njutit av både det ena och det andra i skolan.
Som vanligt inledde vi veckan med motorik i idrottshallen.

Eftersom vårsolen sken och det var fantastiskt skönt valde vi att ta tid för förmiddagsrast. Jacob och Max verkade trivas i sanden medan Alvar körde med Klara på basketplanen 😉

 

Trots lång rast hann vi med ett kort arbetspass innan lunch. Alla killarna fick välja ut något som det ville visa för oss andra i sin iPad. När vi var färdiga med det fortsatte vi med projektet ”spela in ljud” via min iPad. Jacob ville gärna testa. Alvar ville inte göra några ljud men valde att vinka så att jag istället sa ”hej hej” i iPaden. Max ville inte just i den stunden säga hej men däremot senare på dagen när det var dags att säga hej då till varandra. Då satte han spontant igång och fortsatte även när jag plockade fram telefonen för att spela in.
Innan dess hade vi blivit bjudna på en riktig glassfest för att fira en födelsedag.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *