Torsdag den 3/5

I morse kunde vi se att det var en alldeles speciell dag. Det var nämligen någon som fyllde år. Jacob skojade och sa att vi kunde sjunga ”Per Olsson hade en bonnagård” för Måns men ändrade sig sedan till ”Ja må han leva”.

Samlingen avslutade vi med vår munsaga. Det är roligt att se hur aktiviteterna i sagan blir mer och mer bekanta och uppskattade. Idag ville alla tre fortsätta en lång stund med fingerborsten som skulle ”måla munnen på clownen”.

Efter ett kort lådarbetspass för Jacob och Alvar och därefter fika var det skönt med lite rast.

Väl inne igen gjorde Alvar och Max den sista fotosessionen med ”Kotten” medan Jacob målade ihop med Corina.

Ibland önskar jag att man kunde stanna tiden och bjuda in alla intresserade att tjuvkika i klassrummet. Sista lektionen var en sådan stund. Vi läste sagan om ”Kotten”, räknade och sjöng till 10 och tittade på hur långt vi kommit med filmen på iPaden. Det var helt underbart att se alla fyra gossarnas fokus, intresse och koncentration.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *