Fredag den 27/4

Så har ännu en skolvecka gått. Tiden bara rusar iväg!

Att samlas på morgonen och sjunga för varandra är en härlig start på dagen. Killarna är just nu ganska överens om vilken av sångerna de föredrar. När de ska välja mellan de två vi brukar sjunga är ”God morgon-sången” allas val, åtminstone de senaste veckorna. I den har man dessutom chans att tala om hur man känner sig och berätta det för varandra.

Under vårens återstående motorikpass har vi tyvärr inte Johan som lärare men Carro och Måns gör ett jättefint arbete för att driva hans planeringar vidare. Idag övade vi benstyrka, hade rörelse till musik, kastade boll och tränade balans innan vi slutligen avrundade med avslappning.

Sen återsamlades gänget i klassrummet för att titta lite på veckans blogg och prata till bilder i fotokalendern.

Dagen avslutades med sångstund i miniformat. Även denna ledd av Carro eftersom jag hade ett tåg att passa. Det var vår klass förstärkt med några av våra parallellklasskompisar som valde och sjöng sånger ihop för att avrunda veckan.

Trevlig helg allihop så ses vi i skolan igen på onsdag :-).
(Fritids har öppet på måndag för de som anmält behov men det är ingen skola.)

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *