Torsdag den 26/4

Det är en del pyssel att fixa på mornarna innan vi kan sätta igång med vår samling. Då är det bra för den som kommer först att plocka fram iPaden medan man väntar på att alla ska samlas.

Även idag avslutade vi samlingen med att läsa och göra vår nya ”Munsaga” om cirkusen.

Sen var det dags för lite individuellt arbete.

Efter en innerast tog vi itu med två olika saker.

Jacob, som varit med och filmat flera gånger, målade idag. Det fanns olika former (kvadrat, cirkel och triangel) som han skulle välja färg till och fylla ut. Han måste ha varit väldigt fokuserad för när de lämnade salen var alla formerna målade.

Alvar och Max fortsatte med filmen om ”Kotten”..

Eftersom jag inte kommer vara med sista lektionen i morgon så valde vi att avsluta torsdagen med sångstund. Såna fokuserade och duktiga elever vi har här! Det är så roligt att se hur de lär av varandra och utvecklas hela tiden!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *