Onsdag den 25/4

Så var det onsdag igen och dags för elevens val på morgonen. Jacob kom tillbaka tillsammans med Teta och visade lyckligt upp chokladbollar som han och Angelo hade bakat ihop med två pojkar i 3:an. Två olika sorter stoppade vi ner i en burk som om en stund ska plockas fram från kylen för att packas ner i väskan. Han har redan berättat vem som ska få smaka så jag tror att lillebror kan se fram emot ett mysigt fika där hemma 🙂

Alvar var uppe hos 1:orna och arbetade med sin iPad. Han såg också lycklig ut när vi möttes efteråt och jag vet inte om det mest berodde på aktiviteten de just haft eller på att Måns var tillbaka i skolan igen.

Strax innan det var dags för rast öste regnet ner så alla bylsade på sig sina regnkläder och gjorde sig redo för lek i eller med vatten. Alvar valde bollspel och det funkade trots regnet.

Jacob lyckades såklart hitta gårdens största vattenpöl och där hade han och Caroline roligt!

Väl inne igen jobbade vi vidare med den animerade sagan om ”Kotten som får besök”. Alvar och Jacob turades om att sköta iPaden och arrangera ”skådespelare” och scenografi.

Som avslutning på dagen var det musiklektion. Där övade vi på att spela rytminstrument och att samspela i gruppen.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *