Tisdag den 24/4

I morse fick Alvar och Jacob hjälpa mig med att sätta upp ordningen för samlingen.

När vi gjort de vanliga samlingssakerna plockade vi fram boken om Cirkusen, som är en saga för att träna munmotorik. Vi låtsades att vi fick godisremmar att tugga på och målade munnen som en clown med en fingerborste.

Till slut fick Caroline visa hur man gör när man ska dra ”dragkamp” för att träna läppmusklerna. Jacob tyckte att hon skulle göra det många gånger 😉

Pojkarna passade på att ge sig ut på rast en sväng efter förmiddagsfikat. Jacob och Teta letade efter vattenpölar och lyckades hitta en liten att hoppa i. På väg in igen hjälpte Alvar till med att hänga upp sina saker.

Sen var det dags för sconesbak. Det finns smakprov i väskorna.

Medan de väntade på att sconesen skulle bli färdiga läste Sussie en bok medan Teta dramatiserade det Sussie läste. Det var roligt att se Teta hoppa, dansa balett, gå på tå, göra kullerbyttor, stå på huvudet och mycket mer. Rena rama cirkusen live 🙂

Dagen avslutade vi med att berätta till lite bilder i fotokalendern.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *