Fredag den 13/4

I morse ville pojkarna visa varandra varsin bild innan samlingen så vi kopplade upp smartboarden och tittade tillsammans.

Därefter var det dags att se vem som var i skolan och jobba med lite samlingsuppgifter.

Som avrundning tittade vi på vad som skulle hända härnäst under dagen.

Efter lite frukt eller macka drog killarna vidare till idrottshallen för ett motorikpass. Johan var inte med idag men det var full fart i hallen ändå.

Tillbaka i klassrummet var det dags att titta på veckans blogg. Det var två mycket kommunikativa pojkar som berättade om veckan och kommenterade bilder och filmer. En riktig guldstund som jag önskar att fler än jag hade fått uppleva.

Nu har vi sjungit hej då till varandra efter en intensiv sångstund där det fanns många elever som ville vara med och välja sånger. Vi fick räkna ”Ole dole doff” flera gånger för att se vems tur det skulle bli och spänningen var ramsan/pekningen skulle landa.

Trevlig helg allihop 🙂

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *