Torsdag den 5/4

Eftersom vi skulle på teater hoppade vi över morgonens samling för att hinna med lite frukt och förberedelser innan det var dags att ge sig av.
Max tog följe med 4-6B på promenaden mot Diabasen och Jacob fick sällskap av Savannha i cykeln.

Alvar var kvar i skolan med Caroline. De hann med en stunds lådarbete och lite senare även bollek ihop med Angelo ute på gården.

Teatern var spännande. Den handlade om några tjuvar som försökte stjäla pengar i en affär, à la Jönssonligan. Innan föreställningen fick alla som ville program. Jacob ville även veta vad som skulle hända efter teatern eftersom han längtade efter att cykla igen och funderade på om han skulle tillbaka till skolan och äta sen.

Efter 45 minuters föreställning var vi ganska trötta och då lockade maten på skolan för de flesta av oss.
På matrasten lyckades Jacob hitta en stor vattenpöl på skolgården. Det var härligt!

Som avrundning på dagen fick pojkarna vara med och bestämma vilka böcker de ville att Caroline skulle läsa.

I morgon kommer jag att vara ledig pga en begravning. Vi har även vikarier för Johan och Sussie i arbetslaget så det blir en lite ovanlig dag för eleverna men jag vet att de som är kvar kommer göra sitt yttersta för att det ska bli bra.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *