Tisdag den 3/4

Efter en dryg veckas påsklov var det extra roligt att samlas igen i morse. Vi började dagen med en kort samling. Max var sugen på att sjunga ”hej”, och Jacob ”hej då” för att busa, så det blev en lustig mix av sånger där alla deltog i hejandet.

Vi passade också på att titta i våra iPads om det fanns något nytt som någon ville visa.

Efter fikat delade klassen upp sig.

Alvar åkte och badade. Där tränade han bland annat på att gå i bassängen.

Eftersom badgruppen blev en mix av våra två klasser slumpade det sig så att de som var kvar i skolan visade sig vara den gamla klassen från förra läsåret. Angelo, Jacob och Max hade musik tillsammans. Angelo tyckte att vi skulle kramas när vi sågs.

Sen kom trumman fram. Jag började spela när vi samlades.

Därefter skickade vi runt den till alla i tur och ordning.

Vi hann med ganska många olika saker under musiklektionen. Bland annat fick alla måla till musik på smartboarden.

Dagen avslutades med benövningar och berättande i Fotokalendern.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *