Måndag den 19/3

Som vi brukar på måndagar så började killarna i idrottshallen.

När fömiddagsfikat var avklarat insåg vi att vi fick välja. Antingen blev det ett rejält arbetspass i klassrummet eller också gick vi ut på rast i det fina vårvintervädret. Det sistnämnda vann och väl ute på gården blev det en del bollek, kurragömma och fortkörningsbus.

Vi hann dock med ett kort arbetspass därefter där vi inledde med en racersamling och avslutade med verklighetsuppfattnings- och motoriklek. Pojkarna fick välja varsin flaska, alla med olika saker i. Dessa kunde vi sedan spela på, titta vad det var i och slutligen räkna sakerna i flaskorna.

Efter lunch tränade vi som vanligt benen innan det var dags att samlas kring en bok.

I morgon är det bad för Alvar och Jacob.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *