Torsdag den 15/3

Idag har hela skoldagen handlat om vårt biobesök. Vi började med att titta på bilder från förra biobesöket, studera almanackan och se vad som skulle hända idag och sedan sätta upp schemat i varje elevs pärm.

Efter lite fika gav vi oss av. Jacob och Måns gick iväg till bussen och vi andra gjorde oss redo för att gå ner till Mejeriet. Väl på plats kunde vi bänka oss i salongen för att njuta av fyra små Alfonsfilmer, samma som vi läst i bokform de senaste dagarna.

När föreställningen var slut var Max och Alvar överens om att de också ville åka buss, precis som Jacob, så vi gav oss av i gemensam trupp till bussen.

Eftersom vi blev sena till lunchen var det inte så mycket tid över för lektion därefter. Vi samlades ändå helt kort för att titta på bilder från dagen och tillsammans med Harry, som var på samma bio igår, prata om våra upplevelser.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *