Tisdag den 13/3

I morse skojade Jacob med oss och ville sjunga ”Vi säger hej då till varann” på samlingen så då sa jag hej då och gick ut genom dörren. Det tyckte alla var ganska tokigt!

I almanackan kunde vi sedan sätta upp två ganska spännande bilder för torsdag denna vecka. Det var en bild på ”bio” och en bild på ”Alfons Åberg”. Vi ska nämligen gå på Alfonsbio på Södran då. Därför har vi läst två Alfonsböcker idag för att förbereda oss och det fortsätter vi med i morgon. Alvar, som fick åka och bada med pojkarna i C, var däremot inte med och läste men det får vi kompensera för i morgon.

Som jag redan skrivit åkte Alvar med till badet ihop med Angelo och Harry.

Under tiden bakade Jacob och Max scones ihop med Olle. Eftersom Måns inte var i skolan så var Ibrahim med oss under dagen. Max har tagit med sig sina bakvek hem medan Jacob ätit upp dem på fritids.

Dagen avslutade vi med lite fysövningar och fotokalendern.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *