Tisdag den 13/2

Den här veckan har vi lite extra fokus på vänskap. Det röda pappret från igår hade jag varit och klippt lite i under gårdagen och när samlingen var slut gick vi in och tittade vad det hade blivit.

Sen tog vi med oss detta in i klassrummet för att fortsätta arbeta med det.

Vi funderade lite, utifrån sex pictogrambilder, vad som passade ihop med vänner och kunde ganska snart enas om fyra bilder som vi ville klistra upp på hjärtat (hjälpa, snäll, krama, leka) och två bilder som vi ville kasta i papperskorgen (slåss, knuffas).

Därefter var det dags att göra sig redo för badet. Egentligen var det inte vår vecka men eftersom flera elever var borta kunde både Alvar och Max följa med och bada.

På eftermiddagen samlades vi alla tre 1-4:or i vårt stora rum för att jobba vidare på vänskapstemat. Vi sjöng flera sånger som handlade om att vara vänner och visade varandra våra olika vänskapshjärtan som vi tillverkat. Dessa kommer att sättas upp i korridoren inför morgondagen vilket också sker i resten av skolan, på alla stadier.

På sista sången, innan vi sjöng hej då, blev det ett riktigt kramkalas.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *