Måndag den 12/2

Idag drog vi igång lite av veckans temaarbete, vänskap, på förmiddagen. Dagens uppgift var att måla ett stort papper med röd färg. Detta ska sedan bli ett hjärta.

På rasten innan detta lekte Alvar med ett gäng från förskoleklassen. De sprang/körde kapp på gården och om man får tolka bilderna så hade det jätteroligt! Tyvärr kan jag inte lägga ut några av bilderna här på bloggen eftersom jag inte vet om de eleverna får finnas med på internet.

Max hann aldrig ut på rast men hade istället en stunds lek inomhus i väntan på målningen.

Även idag fick ”Kotten” besök av alla sina vänner. Vi hade fullt upp med att släppa in alla som knackade på dörren, hjälpa till med att knacka, bjuda dem på te och kex och räkna alla som kom på besök.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *