Tisdag den 6/2

Eftersom det var bad idag så blev samlingen ganska kort och koncis. Vi hann dock med att kolla vilka som var i skolan, sätta upp deras namnbilder, sjunga och klappa för dem samt se efter vilken dag det var.

Sedan var det dags för Alvar att ta en fika och göra sig redo för badet. Max däremot hann även med att plocka fram sin låda och jobba lite innan vi bröt för fruktstund. På rasten gav vi oss ut i pulkabacken. Max antog utmaningen att själv hålla balansen i pulkan med bravur. Även om man välter någon gång så är ju inte det så farligt. Det hör till pulkaåkning!

Rosig om kinder och laddad med ny energi satte sig sedan Max med Sussie och läste ”Tänk om”.

Samma bok fortsatte vi med även på eftermiddagen när vi tränat benen.

På torsdag ska vi gå till Södran på Mejeriet och se på bio. Då är det just ”Tänk om” som visas och det är därför som vi passar på att förbereda oss. I vårt berättartema försöker vi jobba med berättelser på så många olika sätt vi kan. Därför är det extra kul att kunna gå iväg på bio (på torsdag och ytterligare en torsdag i mars).

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *