Måndag den 5/2

Idag har det varit mycket fysik aktivitet. Man får passa på när tillfälle ges 😉

Vi började i idrottshallen på morgonen.

Efter förmiddagsfikat bylsade vi på alla utekläder och gav oss ut i pulkabacken. Första åket blev det trångt i pulkorna.

Sen insåg vi att vi har två kompetenta unga gossar som kan sitta själva i sina pulkor och bli dragna istället. Det var verkligen kul att se både engagemang och kämparanda när det gällde att sitta med balans både uppför och utför.

Efter lunch inledde vi som vanligt med lite fysövningar. Alvar och Max tränade benen medan Harry jobbade med bålen. Därefter samlades alla kring boken ”Kotten får besök”. Vi hjälptes åt med att knacka på hos Kotten och räkna alla djuren som samlades. Harry, som var med oss och läste boken för första gången, berättade att han trodde Kotten bjöd på kaffe och jag höll med om att tekannan lika gärna kunde vara en kaffekanna.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *