Fredag den 26/1

När skoldagen började var Max den enda eleven som var på plats så han fick fullt upp under samlingen. Vi skulle bland annat se vem som var i skolan, sätta upp Max namn, klappa för honom och fundera kring vilken dag det var.

Därefter blev det tid att välja en av böckerna från gårdagens biblioteksutflykt. De stod fint uppradade i fönstret och bara för Max att bestämma sig. Det är i och för sig inte så ”bara” men efter att ha scannat fönstret visst Max vad han ville och pekade på den med sin laserpekare.

Sen fortsatte ”ensamarbetet” i idrottshallen så det var en ganska trött gosse som återvände till klassrummet, vilket man kan förstå.

Nu hade även Alvar anslutit till gruppen och tillsammans tittade vi på veckans bloggbilder och pratade om allt vi gjort.

Veckan avslutades med sångstund i det stora gänget och Alvar fick avrunda med sista valet. Det föll på Trollmors vaggvisa.

Trevlig helg 🙂

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *