Onsdag den 13/12

Idag har det varit mycket fokus på jul 🙂
Vi startade dagen med elevens val och Max övade med lågstadiekören en sista gång innan de stora repetitionerna drar igång med alla körerna.

Under tiden bakade Alvar scones som vi sedan fick smaka på under förmiddagsfikat.


Så var det dags för julfest med alla klasser på grundsärskolan. Det är en sådan rolig tradition och jag tror att vi var många som njöt av festen. Efter ett inledande luciatåg som  6-9B stod för hjälptes vi åt med att klä granen. Alla elever fick gå fram och hänga upp sin julgransdekoration som de tillverkat. Därefter satte dansen igång. Eftersom jag satt vid pianot fick jag chans att ta ett kort på granen när hela festgänget dansade iväg i långdans genom korridorerna.

Tillbaka i rummet avslutade vi med att skicka upp en raket.

Sedan fick vi besök av tomten. Alla elever fick i tur och ordning komma fram och hämta en julklapp och, om de ville, krama tomten.

På matrasten körde Alvar ett ”maraton” runt hela skolan. Det krävs både uthållighet och styrka för den uppgiften.

Eftersom det bara var Alvar kvar i vår klass så bjöd vi in 1-4C att fortsätta juldansandet ihop med oss efter lunch. Det är kul att få chans att dansa samma danser många gånger. Ju fler gånger vi gör det desto mer deltagande ser vi från eleverna.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *