Torsdag den 7/12

I morse var det Alvar som dök upp i dagens adventskalender och därför fick tända ljuset och välja dagens adventssång.

Därefter blev det en kort stunds lådarbete innan vi gick för att äta frukt.

Max har pratat hela dagen om att vi ska gå till kyrkan och jag tror att vi är flera som ser fram emot julkonserten.

På rasten hände en hel del olika saker. Här ser vi hur Jacob och Caroline kopplar av en stund och samtidigt sjunger Despacito, en av deras favoriter 😉

Även om det var roligt ute så fick vi skynda in för att hinna med lite julpyssel. Vi delade gruppen i två aktiviteter för att alla skulle få utmaningar. Jacob och Caroline gjorde färdigt våra ”snöslingor”. De trädde upp frigolitbitar på långa trådar som nu pryder klassrumsfönstret.

Under tiden passade vi andra på att göra julgranskulor. Först valde pojkarna två färger som vi hällde i en burk. Därefter la vi ner flörtkulor, satte på locket och skakade burken. När kulorna var färgade tog vi upp dem och rengjorde burken innan vi gjorde om processen med glitter. Det blev fint.

På eftermiddagen var det ännu ett motorik- och musikpass med Linnea och stämningen var på topp. Det är fantastiskt kul att se allas engagemang!
Därefter var det dags att säga hej då till varandra.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *