Onsdag den 6/12

Alvar inledde dagen i ”bagarstugan”. Som vanligt på onsdagar var det elevens val och nu har vi tre killar som vet vad som gäller när det står på programmet. Bullarna som Alvar och hans bagarkompisar bakade råkade stanna lite för länge i ugnen men efter provsmakning kom vi fram till att de blivit goda ändå. Jacob och Max startade dagen med körsång och Max sjöng av hjärtans lust.

Jacob fortsatte sången ute på skolgården ihop med en av killarna i förskoleklassen som också är med i kören.

Efter en nypa frisk luft och ganska mycket vatten så var det dags för samling. Idag dök Max bild upp i adventskalendern när Jacob tryckte på dagens kula.

Alltså var det Max som fick tända ljuset och välja sång.

Efter lite benfys berättade vi massagesagan om att baka bullar sista lektionen. När det var färdigt passade det ganska bra att provsmaka Alvars bullar som trots att de var hårda utanpå var väldigt omtyckta. Vi höll på att glömma bort tiden och bara sitta där och mysa och äta bröd när vi plötsligt såg att vi hade slutat och därmed inte fick äta mer. Alvar har nu med sig resterande bullar i väskan hem.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *