Tisdag den 28/11

Det var härligt att vara allihop i morse igen. Efter en kort samling var det dags att sätta fart med frukt och förberedelser för att komma iväg till badet.

Därefter var det två gossar som gav sig iväg med badbussen.

Under tiden var Max kvar i skolan. Han fick möjlighet att välja om han ville ta en vilopaus eller vara med Olle och Angelo på musiken. Max valde vila men ångrade sig ganska snabbt. Först spelade han lite triangel till körlåtarna på iPaden och sedan anslöt han till gruppen där vi just skulle spela tonbox och sjunga om fingrarna som inte vill vara still.

Som avslutning på dagen berättade jag en massagesaga om bullar som vi låtsades baka. Därefter hade vi tid att i lugn och ro berätta till våra bilder i iPadsen.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *