Fredag den 24/11

Dagen började med att flera av killarna sa att de var trötta. Då kom vi på att om man kittlade varandra lite så kanske någon skulle piggna till 🙂

Efter en ganska snabb samling var det dags att stoppa i sig lite energi innan gruppen gav sig av till idrotten. Där var det specialbesök idag av Johans dotter.

Väl tillbaka i klassrummet tittade vi på veckans blogg. När det blev en liten stund över tyckte pojkarna att vi skulle prata lite om känslorna glad och ledsen, som hade dykt upp under morgonens samling. Därför drog vi igång en lek där någon gick ut ur rummet och sedan kom in med en låtsad känsla. Därefter fick alla gissa vad den föreställde. Om man ska döma av reaktionerna så var det ganska kul.

Dagen, och veckan, avslutade vi som vanligt med sångstund.

Trevlig helg allihop!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *