Fredag den 20/10

Idag har det varit mycket berättande av olika slag i skolan…
…och många glada miner.

I morse fick vi träffa trollmor och alla hennes 11 ungar. När vi hade tittat på dem en stund blev ungarna trötta och vi fick hjälpa trollmor att sjunga ”o aj aj aj aj buff” för dem. De somnade, trots att Max skrattade högt, och vi fick släcka ner och smyga ut ur rummet för att äta lite frukt.

Tillbaka från idrotten var det dags för en ny berättelse. Vi började med att berätta en helt vanlig berättelse om en kvinna som hette Lisa och bodde i ett hus. Sen blev det tokigare och tokigare och till slut hade vi en berättelse om ett troll som hette Max, bodde i en sjö och brukade bada på köksbordet. Jacob ville hjälpa till med att berätta för sina kompisar när vi väl hade gjort färdigt sagan tillsammans.

Efter lunch var det dags för en akrobatikföreställning i idrottshallen, berättande genom rörelse, mimik och dans. Alvar satt och skrattade sig igenom stora delar av föreställningen där två dansare hoppade, trillade och lekte med varandra, oss och mattor på golvet.

På måndag blir det ingen motorik på morgonen. Dagen börjar istället med samling i klassrummet.

Trevlig helg!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *