Tisdag den 17/10

Det blev en kort samling i morse eftersom vi skulle bli färdiga i tid för att åka med badbussen, men vi hann i alla fall se vilka som var i skolan och sjunga för alla.

 

Efter lite fika gav sig alla grabbar, både stora som små, av till badet.

Trötta men belåtna kom de tillbaka till lunch och på rasten var det skönt med lite uteaktivitet.

Denna dag blev det mycket fokus på fysisk aktivitet, så även som inledning på eftermiddagen. Som vi brukar körde alla sina benövningar och det var tre hårt arbetande gossar i rummet. Därefter satte vi igång smartboarden och jobbade med två berättelser. Den första var en nonsensberättelse där man kunde sjunga och teckna till en massa bilder på melodin till björnen sover. Det såg ut som om alla tyckte att den var kul. Jacob och Max avrundade även med trollmor och skrattade glatt ihop till hennes ”aj aj buff -sång”.

I morgon kommer jag inte att vara i skolan. Jag ska på begravning och därför är Charlotte här i mitt ställe.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *