Måndag den 2/10

Dagen började som vanliga måndagar i idrottshallen. Det var roligt att ses igen efter helgen!

Samla ärtpåsar och leka ”Kom alla mina kycklingar” var några av aktiviteterna.

Efter lite energipåfyllning tog vi oss an dagens bilduppgifter.
Först ritade och klippte vi ut äpplen ifrån våra limmålningar från förra veckan. Därefter drog vi igång ytterligare ett äppelmoment. Den här gången ska det bli tredimensionellt. Alla fick välja varsin sak som de ville stoppa ner i en ballong med hjälp av en tratt. Jacob valde flörtkulor, Alvar ris och Max pasta. När ballongerna var ”fulla” blåste vi vuxna upp dem. Därefter limmade vi fast tidningspapper på ballongerna med hjälp av tapetklister. När det har torkat ska vi fortsätta att limma fler lager.

På lunchrasten var Jacob nöjd med vädret. Bästa tänkbara om man älskar vattenpölar 😉

Som avrundning på skoldagen tränade vi lite styrka och rörlighet individuellt  innan vi fortsatte med samarbete kring en boll.

Vi hann även visa varandra varsin sak från fotokalendern.

I morgon börjar badet för vår klass.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *