Måndag den 25/9

Så var det måndag igen och full fart. Veckan börjar med en rivstart numera då vi har mototirk första timmen på måndagar. Eftersom det var fotografering i den lilla idrottshallen fick vi vara utomhus idag och där blev det en del bollövningar.

Efteråt var det gott med lite förmiddagsfika. Istället för rast lekte vi ”Tingelinge tåget far” och körde iväg med tåget till idrottshallen för att bli fotograferade.

Dagen avslutade vi i det stora klassrummet med diverse lekar. Vi hade benfys, rullade på bollen och gömde äpple. Idag hamnade äpplet under en stor hatt eller en låda och när vi kom på att man kunde gömma sig själv under hatten så var det väldigt spännande. Plötsligt sjöng vi ”Vi har gömt en Jacob, han sitter någonstans” istället för ”Vi har gömt ett äpple, det ligger någon stans”.

        

Jabob, som tyckte att detta var väldigt roligt fortsatte även efter att de andra hade gått och passade då på att visa Teta vad vi hittat på.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *