Torsdag den 21/9

På samlingen i morse fick Alvar och Jacob peka ut andra namn än sina egna. Det gjorde de med glans.

När det var dags att välja en sång ville Jacob att vi skulle sjunga ”Fingrarna vill inte vara still”. I den sången får man även spela på tonboxar. Jacob älskar den sången och både sjöng och spelade av hjärtans lust. Alvar tyckte att vi skulle ta bort tonboxarna först men när han hade vant sig vid ljudet, vilket gick väldigt snabbt, tror jag att han tyckte att det var en spännande uppgift.

Efter samlingen delade vi upp klassen för olika arbetsuppgifter. Max jobbade med sitt lådjobb och med den nya laserpekaren.

Alvar och Max gjorde äppelmos.

Eftersom äppelmoset kokade färdigt under vår fruktstund kunde vi avrunda den med att smaka på moset. Det var populärt.

Därefter gav vi oss ut i Tunaparken för att jobba i ”skogen”. Där letade vi efter flaskor som Lisa J hade hängt upp i träden. Om man slog på flaskorna med en pinne lät de olika för Lisa hade stoppat i olika saker i dem ex. makaroner, bjällror och fjädrar.

Vi samlade även löv och lekte ”Storm”.

Dagen avslutades med sångstund med B- och C-klasserna på låg- och mellanstadiet.. Det skulle vi egentligen göra i morgon men eftersom jag gärna ville vara med, och ska vara ledig efter lunch i morgon, hade vi bytt dag.

Det var roligt att träffa er föräldrar igår på föräldramötet!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *