Måndag den 28/8

När samlingen var avklarad satte vi igång med vårt lådarbete. Alvar börjar bli riktigt varm i kläderna nu och betar av den ena uppgiften efter den andra. Det var rolig att läsa om Babba och prata om var alla saker hade blivit av.

Att fånga bollar med två händer är både roligt och ganska svårt men jättebra att öva på.

Efter en stunds lådarbete samlades vi igen i klassrummet och plockade fram äpplena som vi plockade förra veckan. Vi tittade, jämförde och pratade om vilka färger vi kunde hitta. Det fanns även fula äpplen som såg jätteäckliga ut. Alla var väldigt sugna på att provsmaka äpplena men de fula lät vi bli.

Vid fikat var Max inte alls sugen på att äta först men plötsligt kunde han inte få nog av äppelbitar. Jag hann knappt med att skära dem innan de var borta.

Jacob som blev färdig först med fikat ville göra fint i köket så han dukade av och satte in saker i diskmaskinen.

På motorikpasset gjorde de övningar med fallskärmen och samlade skatter (ärtpåsar).

Sen avrundade vi dagen med lite lek på golvet. Vi plockade fram sjalar som vi dansade med och sedan låtsades att de var löv i skogen.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *