Fredag den 19/5

Trötta, men glada och nöjda, har vi nu avrundat veckan med sångstund och vinkat av varandra efter en innehållsrik dag.

Dagens utflykt var mycket lyckad. Den började med en cykeltur för Jacob och Angelo och en promenad för Max.

När vi kom fram till Stadsparken började vi med en liten fikastund.

Sedan tog vi oss an lekplatsen. Där fanns det mycket roligt att göra. Vi har hoppat, gungat, rutschat, klättrat, snurrat, tränat på att gå uppför och nerför kullar mm. Något skrapsår på arm eller ben dök nog upp men det får man räkna med när man leker.

På hemvägen hälsade vi på fåglarna vid dammen och Max och Angelo ville hjälpa till med att mata dem med lite bröd. Jacob ville hellre titta på utan att komma alltför nära, vilket man lätt kan förstå med tanke på hur sugna fåglarna kan vara på bröd.

Trevlig helg allihop!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *