Torsdag den 18/5

I morse kom en mycket stolt gosse till skolan. Han var väldigt mån om att visa alla sina nya gympaskor.

Sedan kunde vi sätta igång samlingen.

Precis som igår tog vi oss an lådorna innan det var dags för lite frukt.

Vi har testat modellen att låta eleverna ha bild enskilt några veckor (Jacob har även jobbat ihop med Savannha) och detta börjar nu ge frukt. Jag kan se en tydlig utveckling på både fokus och deltagande.

På kulturpasset fortsatte vi med samma skoprojekt som igår: Vilka skor ska man ta på sig i olika väderlek? Roligast är dock att få prova skorna och se om man kan springa snabbt i gympaskorna eller stampa med stövlar och kängor mm.

Dagen avslutades på golvet. Angelo och Caroline hade avslappning under bolltäcket och Max och Jacob körde en bollövning innan de avslutade med lite avslappning.

I morgon ger vi oss av till Stadsparken på förmiddagen. Vädret verkar lovande (men soligt) så det är bra om ni preparerar barnen med solskydd om ni tror att de behöver det. Jacob och Angelo kommer att åka Cargo bike och Max tar en promenad i rullstolen dit och hem.

Bifogar även en inbjudan från Teater Sagohuset.

Teaterkollo

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *