Onsdag den 17/5

Vi började dagen med att fundera kring vilken färg var och en hade på antingen sin tröja eller på sina byxor.

Lagom till att vi skulle börja arbeta med våra låduppgifter dök Savannha upp för att jobba med Angelo. Det är roligt när man kan hjälpa varandra att utvecklas och här ser vi hur Angelo tillsammans med Savannha lyckas med att sjunga med i sånger i grupp.

Samtidigt arbetade Max och Jacob med sina låduppgifter i rummet bredvid.

Nästa arbetspass var det bild i tur och ordning för att alla skulle få lugn och ro i bildarbetet. Vi fortsatte med vårt klädtema och idag skulle vi måla ett nytt lager på förra veckans målning. Den stora skillnaden var att vi valde ut en siluett av ett klädesplagg som vi fäste på målningen innan vi började.

När man inte målade var det uteaktiviteter. Där verkar bollarna ha varit populära.

På kulturpasset funderade vi kring vilka skor som passar i olika väder. Därefter fick alla prova valfritt par skor som vi sedan hoppade, stampade och viftade med.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *