Onsdag den 10/5

Idag har det varit fullt fokus på vårt kulturtema, kläder. Vi började dagen med att titta efter vilken färg vi hade på våra tröjor och sjunga om det i samlingen. Under lådarbetet var det några som hann klippa lite fler kläder ur en tidning. Detta använde vi sedan på bildpasset.

Alla tre pojkarna fick i tur och ordning göra en färglad målning där de utklippta kläderna fick en plats.

Även sista lektionen handlade om kläder. Vi provade olika plagg och hittade på rörelser som man kunde göra med kläderna på. Därefter fick man vara mannekäng och komma in med sitt plagg medan vi sjöng om det. Angelo provade att buga med mössan, Jacob att dansa med mössan och Max att böja sig till stövlarna.

När vi lagt in bilder i fotokalendern vinkade vi hej då till Angelo som skulle med bussen. Jacob och Max avslutade med ett fyspass på golvet.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *