Fredag den 28/4

En härlig sångstund har avslutat veckan och inlett Valborgs- och 1:a majhelgen. Den får klinga i huvudet fram till på tisdag när vi ses igen 🙂

Nästa vecka blir lite konstig. Vi börjar först på tisdagen och sedan är både Corina och jag borta onsdag och torsdag. Vi ska åka till SETT, en stor lärandekonferens i Stockholm. Ellen och Caroline är i skolan som vanligt ihop med vikarier + Lukas på onsdagen.

Det har varit mycket sång hela dagen. Vi både inledde och avslutade dagen med lite sångval.

I morse hann vi även med en stund med Bo. Även idag var det med fokus på ba och a.

Sedan var det dags för lite idrott. Det var en vikarie för Johan idag men båda killarna hade varsitt ordentligt fyspass ihop med henne och Caroline.

När vi så var framme vid den gemensamma avslutningen på dagen kunde vi inleda med att berätta för våra kompisar i de andra två klasserna om ballongexperimentet tidigare i veckan. Både Jacob och Angelo hade flera saker som de ville berätta om detta. Jacob ville även visa vår nya sång och sjöng versen om Angelo alldeles själv för de andra.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *