Onsdag den 26/4

Det går fort när man har roligt, och nu har ännu en skoldag passerat full med aktiviteter 🙂

På samlingen hade jag en ny mattesång på lut. Den handlade om tio ballonger och en igelkott. Vi pratade om vad som skulle hända om ballongerna kom emot igelkotten och sedan experimenterade vi lite med en nål och en ballong. Jag ställde mig på behörigt avstånd innan vi testade. Det sa pang och ballongen gick sönder. Lite läskigt men mest kul var det. Därefter kunde vi sjunga om, och räkna, ballongerna som en efter en gick sönder mot igelkotten tills det bara var igelkotten kvar.

När samlingen var slut var det dags för lite lådarbete. Det gick bra trots ommöbleringen 🙂

Dagen höjdpunkt var nog baket. Idag fick även Jacob, Lucas och jag vara med och baka scones.

Efter lunchrasten njöt vi av resultatet.

Därefter avrundade vi dagen med musiklektion. En av aktiviteterna var ”Björnen sover” och det var väldigt roligt att se engagemanget.

När vi vinkat hej då till Angelo hann Jacob även med ett kort träningspass för benen. Vi jobbade med styrka och smidighet genom lite bollek.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *