Torsdag den 20/4

När morgonens samling, lådarbete och fruktstund var slut gav vi oss ut på rast i den fina solen. Där landade vi allihop i sandlådan och en mycket fokuserad grupp grävde och lekte med sanden. Innan dess hade Angelo städat stora delar av redskapen i sandlådan genom att borsta av stenar, kubbar och stock med en borste.

Det var ganska svårt att slita sig från rasten men till slut var vi inne och kunde påbörja nästa arbetspass.

För Angelos del innebar det att baka scones.

Max och Jacob jobbade vid smartboarden med att måla och sudda på olika sätt. Det blev mycket armträning.

Även matrasten spenderade gänget i sandlådan, inspirerade av förmiddagen.
Därefter gick vi in för att smaka på Angelos scones. Alla tre killarna verkade överens om att de var goda 🙂

Sedan skakade vi ner det vi ätit med lite dans.

När vi fått energi av dansen kunde vi fortsätta arbetet med vår nya sång. Än en gång tittade vi på hur fina ögon eller fint hår var och en hade, pratade om vilken färg det var och sjöng om alla tre killarna.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *