Fredag den 7/4

Idag var det sista skoldagen innan påsklovet. Därför hade vi påsktema hela dagen. Vi började med att förbereda en gemensam fest med 1-4A. Max dukade bordet, Angelo gjorde påskbakelser och Jacob tillverkade dekorationer.

Sedan började vår fest. Vi mumsade på påskbakelser och drack saft (eller kaffe/te). Efter en stund knackade det på dörren. In kom en påskhare. Det var nästan lite läskigt så haren fick klä av sig delar av förklädnaden för att vi skulle se att det egentligen var Ammi. Ammi bjöd på påskgodis.

Efter allt fika var det ganska skönt att skaka av sig lite energi ute på gården ihop med Johan.

På eftermiddagen samlades vi i vårt grupprum för att klä ut oss till påskkärringar.

Sedan gav vi oss av till gräset borta vid kullarna för att leka ”Riara” ihop med flera av de andra klasserna i grundsärskolan.

Som avslutning firade vi av en gemensam ”Påskraket”.

Glad påsk!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *