Onsdag den 22/3

Efter samlingen stod det ”Kläder” på schemat. Idag berättade jag en historia om en pojke som tyckte mycket om skor och hade många hemma på hyllan. När hans kompisar ringde på var utmaningen att välja rätt skor. Killarna fick hjälpa mig under berättelsens gång och pojken satte på sig både stövlar när det regnade, tjocka kängor när han skulle ut och leka i snön, sandaler när han skulle gå och bada och gympaskor när han skulle spela fotboll.

På rasten tog Max och jag fram en boll och började kasta och då kom det genast fram två flickor och ville vara med oss.

Det var ganska svårt att gå in när solen sken och vi hade kul men lådarbetet väntade och motvilligt fick vi alla avsluta rasten. Väl inne var det roligt att jobba med sina låduppgifter.

Efter lunchen var det dags för mer kläder. Nu fortsatte vi med sång och lek runt vår resväska med kläder. Idag testade Jacob en mössa och Angelo hittade ett par byxor som han ville prova. Vi läste även en ny bok som handlade om kläder.

I morgon ger vi oss av till Kulturskolan för näst sista gången den här omgången.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *