Måndag den 20/3

I morse hade Angelo med sig en bild i sin iPad som han ville visa för sina kompisar. Vi tyckte alla att det var roligt att se och höra när han och hans mamma berättade i Fotokalendern.

När vi kollat vilka som var i skolan och funderat kring vilken dag det var så satte Jacob upp dagens lapp i almanckan.

Sedan var det dags att göra nya val till ”Elevens val”. Det var så roligt att se hur alla tre killarna gjorde medvetna val och Max berättade också spontant för oss andra att om man var med i kören så fick man sjunga i kyrkan. Max och Jacob valde körsång och Angelo satsade på bild och form.

Därefter plockade vi fram sagan om Bo och tränade vidare på stavelsen ”ba”.

Resten av dagen bestod av idrott med Johan i två grupper och därefter elevens val som avslutning. I morgon blir det inget bad pga att bassängen har problem med vattenkvalitén. Vi stannar i skolan och arbetar istället.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *