Tisdag den 14/3

Även i morse fick pojkarna välja på olika sånger för olika moment i samlingen. När vi kom till den avrundande sången valde Max ”Klappa händerna när du är riktigt glad” vilket Angelo tyckte var ett mycket bra val. Vi testade att klappa händerna, klappa huvudet, klappa på bänken och säga hej hej till varandra.

Vi hann även med att sudda fram några stavelser på smartboarden innan det var dags för förmiddagsfika. Det roliga var att om man pekade på stavelserna så sa tavla ”ba”.

Därefter delade vi upp oss i två grupper. Angelo och Jacob gav sig av till badet ihop med Caroline och Ola från 3-6B.

Max, Lucas och jag var kvar i skolan och vi inledde med en stunds rast innan vi tog tag i lådarbetet. Stort fokus på hand och armmotorik hade vi hela förmiddagen och Max jobbade hårt med båda armarna.

Som vanligt avslutade vi dagen med lek och drama på GTS:en. Nytt för idag var en sång om en promenad där den första i raden fick bestämma en rörelse som alla skulle härma.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *