Tisdag den 28/2

I morse läste vi än en gång om pojken Bo och hans familj. Vi fantiserade om vad de olika personerna i familjen kunde tycka om att göra. Jacob trodde att Bo gillade vatten och ville dricka det. Vi kom fram till att mamma nog ville köra bil och funderade på om kanske pappa tyckte om att rida. Någon förelog att lillasyster Mia gillade att måla och när det gällde den lilla bebisen Tina så föreslogs det att hon nog också ville dricka vatten. Kanske tycker hon om mjölk från sin mamma också föreslog jag då.

Efter morgonens arbete och lite frukt gav sig Jacob och Angelo av till badet.

Under tiden var Max och jag kvar i skolan. Vi kastade boll en stund på rasten innan vi gick in för att arbeta med låduppgifter. Idag låg det en ny sak i lådan. Det var en Melodika som Max fick spela på med högt lyfta armar. Han kämpade hårt och verkade tycka att det var kul.

Som vanligt avslutade vi tisdagen med lek och samspel i hela B-spåret. Lotta Anderson från Malmö högskola var med oss under det passet och filmade vad vi gjorde.

En liten påminnelse:
På måndag och tisdag i nästa vecka är det utvecklingsdagar och alltså ingen skola.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *