Onsdag den 15/2

Oj vad härligt det är med solskensdagar! På förmiddagsrasten passade vi på att njuta av både väder och aktiviteter. Angelo, Lucas och jag som gick iväg för att spela boccia hade till slut sällskap av två elever från grundskolan som blev nyfikna på vårt spel och ville vara med.

Innan dess hade vi stiftat bekantskap med en ny kompis. De var en pojke (Angelo sa att det var en docka och jag kan hålla med om att det var en pappersdocka.) som satt i vårt klassrum. Max tyckte att vi kunde sjunga Imse vimse spindel för honom så vi bestämde att han fick heta Imse. Stackars Imse hade nästan inga kläder på sig så vi fick sätta igång med klädtillverkning.

På musiken idag spelade vi både trumma och rytminstrument.

När vi spelat så vi var trötta i öronen tog vi fram böckerna som Jacob och jag lånade igår och valde ut en att läsa. Den handlade om Totte och Malin som klädde ut sig.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *