Tisdag den 7/2

När vi kom till skolan i morse var det vitt ute. På samlingen tittade vi ut genom fönstret och funderade på vad det vita var. Det var ganska svårt att bara titta så Caroline hämtade in lite snö som vi kunde känna på och sedan göra en pytteliten snöboll av. Snön visade sig vara väldigt kall att ta på.

Efter fikat gav sig Jacob iväg till badet och vi andra ut i pulkabacken. Man måste utnyttja all snö som kommer, även om den knappt täcker gräset 😉

Efter ett rejält fyspass i backen ihop med Savannha gick vi allesammans in för att arbeta tillsammans med Angelos lådarbete. Jag tror att samtliga njöt av arbetet och det var väldigt roligt att se hur både Angelo och Savannha kunde inspirera varandra under arbetsstunden.

Som vanligt avslutade vi dagen med GTS. Det är ett mycket engagerat gäng som ger sig in i lekar och dramaövningar med stor inlevelse.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *