Torsdag den 26/1

Angelo tycker att det är roligt när jag tecknar och härmar alla de känslor som vi funderar kring på mornarna. Han pekar gärna på ett kort i taget och ber mig härma. ”Spännande” finns det dock ingen som kan imitera så bra som han själv 🙂

Efter samlingen hade vi ett långt individuellt arbetspass och det var tre koncentrerade pojkar som jobbade med sina uppgifter.

På rasterna har det varit full aktivitet. Bollspel, promenader, lek vid gungan och samarbete med ett rep är några av de saker som skett på gården under de två rasterna.

Under bildpasset var det dags att montera våra snögubbar. Vi började med att måla ett helt papper med lim och på det klistrade vi sedan fast både vit mark, snögubbar och snöflingor. Nu saknas bara några detaljer innan tavlorna är färdiga men ska jag vara ärlig så tror jag att det allra roligaste inte är själva resultatet utan aktiviteten på vägen dit. Tre gossar börjar nu bli riktigt rutinerade limmålare 😉

Dagen avslutade vi med att leka. Jacob föreslog att vi skulle göra ”Bom chicka bom” och efter att vi lekt den leken några gånger så presenterade jag två nya lekar. ”Hunden och benet” var den första och det var riktigt roligt att se hur killarna nappade på den! Misstänker att den kanske var bekant sedan förskolan…
Därefter gjorde vi en slags kurragömmalek som kallas för ”Sardinburken”. En person fick gömma sig i ett dunkelt rum och sedan fick de andra tyst komma in i rummet och leta. När man hittade den gömda så skulle man sätta sig tätt ihop med denne.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *