Måndag den 23/1

I morse ”körde” Angelo och jag in i klassrummet med bil. Leken fortsatte även efter att vi satt oss ner för att börja samlingen och det var fler som ville följa med på åkturen.

Efter samlingen var det som vanligt dags för lådarbete. Max och jag fortsatte vårt arbete med hand- och armmotorik och vi var nog båda ganska trötta i armarna efter arbetspasset. Även de andra två jobbade på flitigt med sina uppgifter.

På idrotten var det både stillasittande och mer rörliga övningar.

Som avslutning på dagen var det dags för terminens första ”Elevens val”. Jacob och Max var med i ”musik och lek-gruppen” där vi jobbade med imitation till musik på olika sätt. Gruppen består av två elever från varje klass på lågstadiet och vi hade en roligt stund tillsammans. Angelo, som hade valt sygruppen, gick med Corina till åk.2 för att påbörja detta projekt. Han njöt av att klippa och sy och var inte alls sugen på att bryta upp när det var dags för hemfärd.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *