Torsdag den 19/1

Denna torsdag började som vanligt med samling och lådarbete. I Max låda låg det dock lite nya uppgifter som han verkade tycka om. Några av dem handlade om hand- och armmotorik. Det var även bra att titta på sitt schema för att se vad som skulle hända härnäst eftersom resten av dagen inte riktigt såg ut som en vanlig torsdag.

Därefter gick vi ut i köket och började vårt bakprojekt som sedan sträckte sig över resten av skoldagen. Man skulle röra ihop alla ingredienser till en deg, låta den jäsa, baka ut bullar som också skulle jäsa, grädda bullarna och sist men inte minst provsmaka dem och packa ner några i påsar att ta hem.

I väntan på att bullarna skulle svalna testade vi än en gång att måla på smartboarden.

Även vardagliga aktiviteter som att stänga en dörr kan vara mycket bra träning för armar och händer och kryddat med en stor portion envishet så kommer man långt!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *