Onsdag den 18/1

Det har varit en liten klass den här veckan i skolan men trots det har vi haft fullt upp. I morse fick Angelo och Jacob själva sätta upp sina namn på tavlan under bilder på sig själva och de hittade snabbt sina namn.

När vi skulle sätta upp dagens lapp i almanackan blev vi påminda om gårdagens teater. Jacob föreslog att vi skulle sjunga vattensången och det nappade vi gärna på allihop. Idag fanns det även en bok med bilder från sången som vi tittade i innan vi sjöng.

Därefter var det dags för en stunds enskilt arbete.

Efter rasten fortsatte vi med våra snögubbar. Idag var det den minsta cirkeln som skulle fyllas med vitt papper. När vi var färdiga med det satte vi oss för att läsa lite böcker.

På matrasten träffade Angelo och jag Tobias på bandyplanen och sedan spelade vi bandy tillsammans en lång stund. Det var härligt!

Skoldagen avslutade vi med en musiklektion där vi tränade samspel, sång och grov- och finmotorik på många olika sätt. Här ser vi när vi leker ”Bom chicka bom”.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *