Torsdag den 12/1

I morse hade alla pojkarna möjlighet till ett rejält lådarbetspass. Jacob utnyttjade det fullt ut och skulle kunnat fortsätta en stund till om han fått bestämma.

Efter rasten samlades vi åter runt målarbordet för att fortsätta på våra snögubbar. Än så länge syns det inte vad det ska bli men dagens uppgift var likadan som gårdagens med den enda skillnaden att det var en något mindre cirkel att fylla med silkespapper idag.

På matrasten lyckades Angelo och Corina, grundsärskolans nya fritidspedagog, hitta ett bra ställe där man kunde göra sandkakor. Det var inte så lätt härom dagen men idag fanns det synlig och tinad sand att gräva i.

På kulturpasset lekte vi lekar och spelade lite på vår musikmaskin. Angelo valde att lägga ärtpåsen på bröstet och lyckades till och med flytta sig över golvet, med påsen kvar på bröstet, för att lämna över den till Ellen.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *