Måndag den 19/12

Terminens sista ”vanliga” skoldag har just passerat och nu återstår bara två dagar med jultema. I morgon har vårt hus fokus på jul och vi har valt att vara med på juldansen vid två tillfällen. På onsdag har vi i grundsärskolan vår julfest och det ser vi fram emot.

Idag däremot var det som ”vanligt”. Vi började dagen med samling och idag var det Jacobs tur att tända ljusen i staken.

20161219_085259_resized

Efter förmiddagsfika och rast var det dags för idrott. Under Johans ledning lekte gänget ”Kom alla mina små kycklingar” och övade på juldanserna.

20161219_1036450_resized20161219_103237_resized

Sista lektionen för dagen var som vanligt elevens val där vi idag sjöng önskejulsånger och lekte Domaredansen på körens avslutning. Angelo valde att följa med sina klasskompisar till kören idag och var med under önskestunden innan det var dags att bege sig till skolskjutsen.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *